4 Sympozjum CEIA - relacja

21-23 listopada, 4 Sympozjum CEIA, Prof. Dennis Tarnow: Po raz pierwszy w Polsce!

Blisko pół tysiąca uczestników przyjechało w ub. tygodniu do Krakowa na 4 Sympozjum CEIA - Central European Implant Academy. To niewątpliwie jeden z najbardziej prężnych implantologicznych ośrodków szkoleniowych w kraju. Gwiazdą tegorocznego sympozjum był prof. Dennis Tarnow, wybitny specjalista z zakresu chirurgii rekonstrukcyjnej i implantologii oraz szef największego na świecie Instytutu Implantologii Stomatologicznej w Nowym Jorku.
Ośmiogodzinny cykl szkoleniowy rozpoczął swoim wykładem dr Giampaolo Vincenzii omówił najważniejsze zagadnienia z zakresu zarządzania tkankami miękkimi, umiejętnego stosowania technik periodontologiczno-chirurgicznych w celu zapobiegania periimplantitis oraz recesji brodawek, tworząc idealne wprowadzenie do kolejnego wykładu.
To była już trzecia kolejna wizyta w naszym kraju dr. Vinzenci. Mimo tego wykład był na tyle ciekawy, że pociągnął za sobą całą serię pytań. Włoscy specjaliści od stomatologii estetycznej są jedyni w swoim rodzaju.

Wyjątkowym wydarzeniem na skalę europejską i zaszczytem dla CEIA był 5-godzinny wykład jednego z najważniejszych implantoprotetyków na Śiecie. Dwuczęściowa prezentacja usystematyzowała wszystkie obszary implantologii.
Dr Tarnow omówił omówił najciekawsze rozwiązania i przełomowe zagadnienia, tj. gojenie zębodołu poekstrakcyjnego, przeszczepy kostne, implantacje natychmiastowe i odroczone, analizę kształtów implantów, koncepcje zmiany platformy protetycznej (platform switching), zagadnienia zachowania i odbudowy brodawki, niedoboru tkanek w obszarze twarzy, obciążenia natychmiastowe i natychmiastowa funkcja augmentacji dna zatoki oraz leczenia w przypadku seryjnych ekstrakcji. Wszyscy, którzy poczuli niedosyt po wykładzie będą mogli zgłębiać tajniki wiedzy i praktyki implantologicznej na trzydniowym kursie dla zaawansowanych chirurgów stomatologicznych.
Dr Dennis Tarnow będzie wspomagany przez specjalistę od podnoszenia zatok dr S. Wallace'a oraz specjalistę z zakresu periodontologii dr M. Sonicka. Pierwszy z kursów odbędzie się w Instytucie Implantologii uniwersytetu nowojorskiego już na wiosnę 2009 roku.

Drugiego dnia sympozjum, w nieco mniejszym gronie ok. 30 osób odbył się praktyczny kurs implantologiczny. W śród 12 zabiegów można było zobaczyć m.in. zabiegi z: podnoszeniem dna zatok, implantacji poekstrakcyjnej w odcinku estetycznym, pierwszy zabieg z użyciem najnowszego systemu BIOMET3i Navigator (TM) wraz z szablonem chirurgicznym firmy Materialise stabilizowanym na kości .

Nie obyło się również bez wieczornych imprez integracyjnych, w skład których wchodził m.in. uroczysty bankiet w Hotelu Pod Różą oraz wizyta w klubie muzycznym Stalowe Magnolie, gdzie od strony muzycznej dali się poznać (nie po raz pierwszy!) najsłynniejsi rockmani w branży stomatologicznej Maciek Wasio (Dental Depot Wasio) oraz Wojtek Feć (FM Dental).

Równie udane spotkania merytoryczne i wieczorne organizatorzy zapowiadają za rok na 2009.