2 Sympozjum CEIA - relacja

Listopad 2006, 2 Sympozjum CEIA

W ostatnich dniach listopada 2006 roku, już po raz drugi odbyło się Sympozjum Central European Implant Academy w Krakowie.

W tym roku tematami przewodnimi były natychmiastowa implantacja i natychmiastowe obciążenie wszczepów stomatologicznych konstrukcjami protetycznymi, a także zaawansowane techniki regeneracji tkanek.
Grupa znakomitych, międzynarodowych wykładowców przedstawiła najnowsze obserwacje w tych jakże problematycznych kwestiach.

Sympozjum rozpoczął dr James Kenealy (USA) od lekkiego tematu „Nauka jako fundament codziennej praktyki”, przedstawiając wpływ nauki na rozwój implantologii stomatologicznej. Wspomniał o wielotorowości badań naukowych i ich przełożeniu na codzienną praktykę w gabinecie.

W kolejnym wykładzie dr  Pär-Olov Östman’a  (Szwecja) nawiązał do poprzednika analizując najnowszy projekt 3i - implanty z koncepcją  „platform switching” , ukazując jego wpływ na powodzenie zabiegu bazując na przykładzie własnych przypadków.

Jedną z atrakcji był zabieg na żywo przeprowadzony przez dr Pär-Olov Östman ‘a  wraz z dr Piotrem Majewskim. Zabieg zakładał natychmiastową implantacje i natychmiastowe obciążenia w strefie estetycznej z zastosowaniem implantów z „platform switching”.

Kolejnym wykładowcą był dr Roger Nef (Szwajcaria). Dr Naef wprowadził nas w kolejny etap walki o osiągnięcie wysokiej estetyki, omawiając zaawansowane techniki regeneracji tkanek i sterowanej regeneracji kości w przypadkach implantologicznych ze szczególnym uwzględnieniem obszarów estetycznych.

Podsumowaniem dnia był wykład dr Joel Defranq’a (Belgia) przypominający nam, że 60% naszych przypadków implantologicznych to zabiegi skomplikowane. Na podstawie własnych doświadczeń przedstawił techniki pozwalające na pomyślne wszczepienie implantu w przypadkach wymagających rozbudowanej terapii odbudowy protetycznej.

W dniu następnym w uszczuplonym gronie, ok. 25 osób spotkaliśmy się na kursie zaawansowanym. Okazało się, że zainteresowanie tego rodzajami szkoleń jest tak ogromne, że każdy z 5 mentorów nadzorował w ciągu jednego dnia 3 zabiegi, co przy wysokim poziomie trudności wszystkich operacji wyjątkowo ucieszyło obserwatorów.

Podczas tego intensywnego dnia mieliśmy do czynienia z:
-    trzema podnoszeniami zatoki, w tym jedna z natychmiastową implantacją;
-    zabiegiem na DIEM (natychmiastowe obciążenie żuchwy przy pełnym bezzębiu);
-    zabiegi z natychmiastową implantacją i augumentacją;
-    oraz kilka zabiegów z  implantacją po regeneracji.

Zapraszamy na kolejne edycje Sympozjum (III Sympozjum CEIA 23/24.11.2007) i kursu zaawansowanego. Więcej informacji znajdziecie Państwo w kolejnych wydaniach „Implantów” i „Dental Tribune”, oraz na stronach www.ceia.pl i www.dental-depot.com.